Działa tylko w IE - sorry!    
     

Jak zmniejszyć ilość odpadów?

mgr Teresa Halarewicz


Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV

Cele:

      Wiadomości - uczeń:

  • wymienia rodzaje odpadów
  • wymienia źródła odpadów
  • podaje sposoby ograniczenia ilości odpadów w gospodarstwie domowym
  • wyjaśnia, dlaczego wzrasta ilość odpadów
      Umiejętności - uczeń:
  • wykazuje konieczność zmniejszania objętości odpadów
  • określa rodzaje odpadów występujących w gospodarstwie domowym
  • klasyfikuje rodzaje odpadów
  • planuje działania zmierzające do ograniczenia ilości odpadów
      Postawy - uczeń:
  • prezentuje postawy proekologiczne
  • podejmuje działania zmierzające do zmniejszenia ilości odpadów
  • umiejętność pracy w grupie

Metody nauczania:

  • ćwiczeniowa,
  • burza mózgów,
  • pogadanka.

Formy pracy: praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

  • szary papier,
  • butelki plastikowe,
  • puszki i kartony po napojach,
  • plastikowe kubeczki,
  • worki foliowe.

Tydzień przed zajęciami podzieliłam uczniów na 5 grup. Każda z grup otrzymała zadanie:

  1. Przynieść opakowania kartonowe po napojach (każdy po 1).
  2. Przynieść puszki aluminiowe.
  3. Przynieść plastikowe butelki.
  4. Przynieść plastikowe pojemniki po produktach spożywczych.
  5. Przynieść torebki i opakowania po np.budyniu, galaretce itp.

Przebieg zajęć:

  1. Faza wprowadzająca:
    1. Czynności organizacyjne.
    2. Podział klasy na grupy wg. przydzielonych zadań.

     
  2. Faza realizacyjna:
    1. Każda grupa pracuje z materiałem, którym dysponuje.
      Grupy otrzymują kartę z zadaniami do wykonania:

      Zadanie 1.
      • włóż wszystkie odpady do jednego worka.
      • czy worek jest ciężki?
      • czy zajmuje dużo miejsca?
      • czy odpady mogą zająć mniej miejsca?
      • jak można to osiągnąć?
      Sprawozdawcy grup zapisują odpowiedzi na kartce.

      Zadanie 2.
      • spróbujcie rozdzielić materiały użyte do wyprodukowania kartonowego pudełka lub torebki po galaretce.
      Uczniowie wyróżniaja warstwy w pudełku: folia, papier, folia aluminiowa polia plastikowa.
      Uświadomienie uczniom, że do produkcji wielu opakowań łaczy się różne materiały, których nie można od siebie oddzielić. Są to uciążliwe odpady.

      Zadanie 3.
      • jakie przedmioty w domu wykonane są z folii aluminiowej?
      Uczniowie starają się podać jak najwięcej przykładów zastosowania aluminium: folia do jogurtów, sreberko z czekolady, do zawijania cukierków, do produkcji puszek, łańcuchy na choinkę, folia do pieczenia itp.
      Uświadomienie uczniom, że aluminium ma bardzo szerokie zastosowanie. Odpady aluminiowe nie ulegają rozkładowi, ale można je powtórnie przetworzyć. Należy zbierać puszki aluminiowe i poddawać je powtórnemu przetworzeniu - RECYKLINGOWI.
      Dzięki odzyskiwaniu aluminium możemy zaoszczędzić bardo dużo energii np. energia zużyta do produkcji jednej aluminiowej puszki pozwoliłaby na 100 godzin pracy 100 watowej żarówki.

       
    2. Jak ograniczyć ilość odpadów. Burza mózgów.
    3. W szkole prowadzimy zbiórkę surowców wtórnych. Wykorzystane materiały zostały posegregowane i umieszczone w odpowiednich pojemnikach.
    4. Uczniowie wspólnie z nauczycielem redagują notatkę.
      1.Recykling - jest to proces powtórnego przetworzenia odpadów.
      2. Sposoby ograniczenia ilości odpadów w gospodarstwie domowym:
      1. segregować odpady,
      2. zgniatać butelki, kartony, puszki,
      3. prowadzić zbiórkę surowców wtórnych,
      4. foliowe reklamówki zastąpić płóciennymi torbami,
      5. unikać wielokrotnego pakowania tego samego produktu,
      6. kupować napoje w butelkach zwrotnych.

     
  3. Faza podsumowująca:
      Ocena pracy grup.
         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie