Działa tylko w IE - sorry!    
     

Konspekt zajęcia logopedycznego

mgr Jolanta Miłek


Zaproponowany konspekt zajęcia jest propozycją pracy indywidualnej z dzieckiem z opóźnieniem rozwoju mowy. W konspekcie są ćwiczenia usprawniające artykulatory mowy, ćwiczenia wzbogacające zasób słownictwa czynnego, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia doskonalące wymowę głosek "s", "z". W zajęciu proponuję również ciekawą formę - okienka do koncentracji uwagi dzieci nieśmiałych, trudno nawiązujących kontakt.

Konspekt zajęcia otwartego
prowadzonego dla nauczyciela stażysty
w Przedszkolu Nr 15 w Sieradzu
w dniu 27.02.2003r.

Prowadząca: logopeda mgr Jolanta Miłek
Zajęcie przeprowadzone z dzieckiem 6-letnim Piotrusiem K.
Czas trwania: 45 min
Temat zajęcia: Rozwijanie umiejętności budowania zdań prostych na podstawie historyjki obrazkowej "Rano u Ewy"
Cel ogólny:
organizowanie warunków do rozwijania procesów poznawczych oraz umiejętności wypowiadania się w sytuacjach z zachowaniem poprawności gramatycznej i ortofonicznej.
Cele pośrednie:
usprawnianie artykulatorów celem podwyższenia wyrazistości mówienia;
wzbogacanie zasobu słownictwa czynnego dziecka i pojęć ogólnych;
pogłębianie oddechu, wydłużanie fazy wydechowej, rozruszanie przepony i usuwanie nadmiernego napięcia mięśniowego poprzez ćwiczenia oddechowe;
doskonalenie wyrazistej mowy głosek przedniojęzykowo-zębowych "s", "z";
rozwijanie motywacji do mówienia.
Cele szczegółowe:
Dziecko umie:
wykonać ćwiczenia warg i języka;
wymówić głoski przedniojęzykowo-zębowe "s", "z", w wyrazach;
właściwie wykonać ćwiczenia oddechowe, nabierać powietrze nosem i długo spokojnie wydychać ustami;
używać określeń (przymiotników): słodki - kwaśny, mały - duży, wesoły - smutny, gruby - chudy;
podejmuje próby budowania zdań i układa schemat zdania z cegiełek.
Metody: ćwiczenia artykulacyjne, gry, zabawy.
Pomoce:
ilustracje do przedmiotów: gruby - chudy, słodkie - kwaśne, wesoły - smutny, duży - mały, okienka do koncentracji uwagi, historyjka "Rano u Ewy", wierszyk - rymowanka "Bałwanek", rurki nasączone perfumami, waciki, czekolada i cytryna, trąbki papierowe, opowiadanie "Okręcik".

Literatura:

  1. Antos, Demel, Styczek: Jak usuwać seplenienie i inne wady wymowy.
  2. Emiluta-Rozya D.: Wspomaganie rozwoju mowy dziecka w wieku przedszkolnym.
  3. Rodak H.: Terapia dziecka z wadą wymowy.
  4. Styczek I. Logopedia.
  5. Rodak H.: Od obrazka do słowa.

Przebieg zajęcia

Część pierwsza

  1. Rozmowa z dzieckiem na powitanie.
     
  2. Ćwiczenia oddechowe: "Wąchanie kwiatków" - ćwiczenie drożności nosa; prawidłowe wdychanie powietrza przez nos i spokojnie, długie wydychanie.
    Dmuchanie w rurki na waciki.
    Dmuchanie w trąbki papierowe - bardzo mocne!
     
  3. Ćwiczenia warg i języka:
    • położenie języka na brodzie;
    • położenie języka na górną wargę;
    • położenie języka w prawy i lewy kącik ust.

Zabawa "Sprzątamy domek" - myjemy podłogę - język przesuwa się po podniebieniu twardym w różnych kierunkach. Zabawa "Myjemy okna na parterze i na piętrze" - czubek języka przesuwa się po wewnętrznej powierzchni dolnych i górnych siekaczy.

Część druga:

  1. Loteryjka obrazkowo-wyrazowa.
    Dziecko dobiera luźne obrazki do arkusza - utrwalenie przymiotników:
    • mały;
    • duży;
    • wesoły;
    • smutny;
    • gruby;
    • chudy;
    • słodka;
    • kwaśna.

     
  2. Próbowanie co jest słodkie (czekolada), a co kwaśne (cytryna).
     
  3. Okienka do koncentracji uwagi - dziecko odsłania okienko i po chwili zamyka - zapamiętuje i mówi, co było pod spodem (przymiotniki, rzeczowniki).
     
  4. Historyjka obrazkowa "Co robi Ewa rano".
     
  5. Rymowany wierszyk:
    Nasz bałwanek, śmieszny panek
    Zrobię kulę
    Zrobię dwie
    Skleję i już trzyma się!
    Trzecia kula - oto głowa!
    I figurka już gotowa!
    Oczy czarne - plamki dwie!
    Prosty nos, buzia w skos!
    Rózga, czapka, nieco krzywo!
    I - skończone nasze dzieło.

     
  6. Wysłuchanie opowiadania "Okręcik" jako nagroda do słuchania.
         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie