Działa tylko w IE - sorry!    
     

Sto pytań do...

mgr Lucyna Chojnowska


Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie I gimnazjum

Temat: Sto pytań do... Henryka Sienkiewicza - konferencja prasowa.

Cele lekcji:

  • poznanie najważniejszych faktów z biografii H. Sienkiewicza
  • ćwiczenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji
  • nabywanie sprawności w formułowaniu pytań
  • przypomnienie najważniejszych elementów sprawozdania jako pisemnej formy wypowiedzi
  • ćwiczenia w językowym opracowaniu wywiadu

Metody:

  • samodzielna praca z różnymi źródłami informacji
  • drama

Przebieg lekcji:

I etap - przygotowanie:

Tydzień wcześniej uczniowie, którzy wcielą się w postać dziennikarzy, samodzielnie poszukują w różnych źródłach wiadomości na temat życia i twórczości H. Sienkiewicza. Na tej podstawie przygotowują po dwa pytania do pisarza. W trakcie przygotowań uczniowie współpracują ze sobą w celu wyeliminowania powtarzających się pytań. Następnie, po sprawdzeniu ich poprawności językowej przez nauczyciela, przekazują je uczniowi, który wcieli się w postać autora "Krzyżaków", aby mógł przygotować odpowiedzi. Uczniowie-dziennikarze przygotowują także atrapy mikrofonów, kamer telewizyjnych, dyktafonów.

II etap - realizacja:
  1. Powitanie dziennikarzy przybyłych na konferencję, wprowadzenie i przedstawienie gościa-bohatera konferencji prasowej.
  2. Konferencja prasowa - dziennikarze zadają przygotowane wcześniej pytania, notują odpowiedzi w celu wykorzystania ich w czasie pisania sprawozdania.
  3. Po zadaniu wszystkich pytań następuje podsumowanie przez nauczyciela, ocena pytań ułożonych przez uczniów-dziennikarzy oraz ocena przygotowania się do lekcji ucznia, odgrywającego rolę H. Sienkiewicza.
  4. Przypomnienie najważniejszych elementów sprawozdania jako pisemnej formy wypowiedzi.
Zadanie domowe:

Napisz sprawozdanie z dzisiejszej konferencji prasowej.

         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie