Działa tylko w IE - sorry!    
     

Jedziemy na wycieczkę rowerową

mgr Marta Czapla


Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl. III

Temat bloku: Żyjemy wesoło i zdrowo

Temat zajęcia: Jedziemy na wycieczkę rowerową

Cele główne:

  • kształtowanie postaw czynnego wypoczynku jako czynnika warunkującego dbałość o zdrowie,
  • rozwijanie umiejętności dłuższych wypowiedzi na określony temat,
  • wdrażanie do cichego czytania ze zrozumieniem,
  • utrwalanie nabytych umiejętności i zasad ruchu drogowego rowerzystów i pieszych,
  • pogłębianie rozumienia własności działań matematycznych,
  • uwrażliwienie na piękno przyrody.

Przewidywane osiągnięcia uczniów:

  • umie opisać miejsce, do którego wybierze się na wycieczkę,
  • wykorzystuje zdobytą wiedzę do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze,
  • potrafi wykonać znaczek turysty rowerowego,
  • zastosuje kolejność wykonywania działań matematycznych,
  • potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej i przekształcić je w zdanie złożone,
  • zilustruje ruchem treść piosenki,
  • rozumie i potrafi opowiedzieć treść przeczytanego tekstu.

Metody:

  • rozmowa kierowana,
  • pokaz,
  • twórczość plastyczna.

Formy pracy:

  • zbiorowa,
  • indywidualna jednolita.

Środki dydaktyczne:

    plakat przedstawiający sposób spędzenia wolnego czasu, rozsypanka sylabowo-wyrazowa, puzzle - widoki krajobrazów, znaki - symbole, podręcznik Moja szkoła kl. III wyd. MAC, karty pracy, płyta CD z nagraniem piosenki pt. "Rowerzyści".

Czas zajęć: 90 minut.

Przebieg zajęć:

  1. Wypowiadanie się uczniów na temat ilustracji - plakatu pt. "Jak spędzamy wolny czas".(wypowiedzi uczniowie uzupełniają własnymi pomysłami na spędzanie wolnego czasu)
     
  2. Rozwiązanie i odczytanie zaszyfrowanego hasła: JEDZIEMY NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ.(karta pracy nr 1)
     
  3. Układanie obrazka z części(praca indywidualna)
    • nauczyciel rozdaje uczniom puzzle - krajobrazy: morze, las, góry, jeziora;
    • uczniowie układając, ustalają miejsce, do którego chcieliby wybrać się na wycieczkę rowerem.

     
  4. Przypomnienie zasad ruchu drogowego rowerzystów i pieszych jako przygotowanie do zdobycia karty rowerowej,
    • uczniowie wybierają z grupy znaków przyczepionych na tablicy te, które szczególnie dotyczą ruchu drogowego rowerzystów.
    • uczniowie objaśniają znaczenie wybranych znaków np. NIE HAŁASUJ, NIE ROZPALAJ OGNISKA, NIE ŚMIEĆ, SZANUJ ROŚLINNOŚĆ, itp.

     
  5. Śpiewanie piosenki pt. "Rowerzyści" z interpretacją ruchową. (nauczyciel puszcza nagranie z płyty CD, uczniowie interpretują treść piosenki ruchem i gestem).
     
  6. Ciche czytanie ze zrozumieniem treści czytanki pt. "Rajd rowerowy"
     
  7. Opowiadanie treści czytanki, odczytywanie nazw miejsc odwiedzanych przez bohatera
     
  8. Układanie zdań z rozsypanki sylabowo-wyrazowej -zamiana zdań na równoważniki zdań i odwrotnie, równoważniki zdań na zdania; (karta pracy nr 2) - KURS NA KARTĘ ROWEROWĄ, KLASA III JEDZIE NA RAJD ROWEROWY, JUTRO WYCIECZKA ROWEROWA, CHCESZ BYĆ ZDROWY, JEDŹ Z NAMI NA RAJD ROWEROWY.
     
  9. Układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem poznanych własności matematycznych - treść zadań związana z tematyką dzisiejszych zajęć
     
  10. Wykonanie swojego znaczka turysty i objaśnienie jego znaczenia (technika dowolna)
     
  11. Podsumowanie zajęć, samoocena i wyróżnienie najstaranniej wykonanego znaczka.

W załączeniu (karta.doc - 44KB) tekst źródłowy karty pracy nr 1.

         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie