Działa tylko w IE - sorry!    
     

Odpady i ich utylizacja

mgr Anna Panasiuk


Scenariusz lekcji biologii dla LO
realizującego ścieżkę ekologiczną

Temat: Odpady i ich utylizacja

ZAKRES TREŚCI:

  1. Odpady jako odwieczny problem cywilizacji
  2. Podstawy prawne i definicja odpadów
  3. Klasyfikacja odpadów: komunalne, przemysłowe, niebezpieczne
  4. Utylizacja odpadów (dawniej i obecnie)
    • recykling
    • komposty
    • produkcja biogazu
    • spalarnie
    • składowanie

CELE:

  1. Wiadomości:
    • uczeń zdefiniuje pojęcie odpady,
    • uczeń poda przykłady odpadów komunalnych, przemysłowych i niebezpiecznych,
    • uczeń wyjaśni sposoby zagospodarowania odpadów,
    • uczeń wyjaśni ewolucję modelu ochrony środowiska przed odpadami,
    • uczeń poda podstawy prawne ochrony środowiska przed odpadami
  2. Umiejętności:
    • uczeń zanalizuje negatywne oddziaływanie odpadów na środowisko,
    • uczeń poda zasady racjonalnego korzystania z ograniczonych zasobów naturalnych
    • uczeń znajdzie sposoby ograniczania i neutralizowania negatywnych dla środowiska oddziaływań antropogenicznych
  3. Postawy:
    • kształtowanie przekonania o możliwości wpływania na stan środowiska,
    • wyrabianie poczucia odpowiedzialności za działania podejmowane w najbliższym środowisku

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  1. E. Gutowska-Pyłka: "Ekologia z ochroną środowiska", Wydawnictwo Oświata; Warszawa 2001
  2. H. Wiśniewski, G. Kowalewski: "Ekologia z ochroną i kształtowaniem środowiska", Wyd. AGMEN, Warszawa 1999
  3. Foliogramy

METODY PRACY:

  1. Słowna (elementy wykładu, dyskusja)
  2. Praca w grupach

TOK LEKCJI:

  1. Faza wstępna: zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji,
    podział uczniów na zespoły i przydzielenie im zadań .
     
  2. Faza realizacyjna: zespoły otrzymują zadania do opracowania.
    Korzystają z podręczników oraz foliogramów przygotowanych wcześniej przez nauczyciela. Czas pracy 20 minut.
    Zespół pierwszy: definicja odpadów, podstawy prawne, odpady komunalne w Polsce i na świecie, skład morfologiczny odpadów komunalnych,
    Zespół drugi: odpady przemysłowe, negatywne oddziaływanie odpadów na środowisko, analiza dzikiego wysypiska odpadów,
    Zespół trzeci: odpady niebezpieczne, utylizacja odpadów, produkcja biogazu na dużym wysypisku
    Po opracowaniu zadań przedstawiciele zespołów prezentują wyniki.
     
  3. Faza podsumowująca: nauczyciel prowadzi z uczniami dyskusje na temat ewolucji modelu ochrony środowiska przed odpadami.

W załączeniu (foliogramy.doc - 93KB) tekst źródłowy foliogramów wykorzystanych na lekcji.

         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie