Działa tylko w IE - sorry!    
     

Święto wszystkich dzieci

mgr Monika Jagiełło


Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w klasie II

OŚRODEK TEMATYCZNY: W krainie marzeń, fantazji i zabaw

TEMAT DNIA: Dzień Dziecka - święto wszystkich dzieci

CELE OGÓLNE:

  • rozwijanie wyobraźni, twórczej ekspresji plastycznej, muzycznej i ruchowej,
  • wdrażanie do efektywnej współpracy w grupie,
  • kształcenie umiejętności określania położenia kontynentów na mapie konturowej przy wykorzystaniu mapy fizycznej,
  • doskonalenie umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia w zakresie 100,
  • doskonalenie umiejętności redagowania opisu.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

    UCZEŃ:
  • rozwiązuje krzyżówkę,
  • układa zdanie z rozsypanki wyrazowej,
  • naśladuje czynności zgodnie z usłyszanym tekstem,
  • wykonuje czapkę techniką origami,
  • tworzy mapkę terenu,
  • pokonuje tor przeszkód,
  • liczy w zakresie 100,
  • wykazuje się kreatywnością w pracy plastycznej,
  • dobiera właściwy strój dla danej narodowości,
  • wyszukuje nazwy kontynentów w atlasie,
  • zgodnie współpracuje w grupie,
  • zaznacza na mapie konturowej, gdzie mieszkają dzieci różnych narodowości,
  • pisze opis wyglądu dziecka wybranej narodowości,
  • dokonuje samooceny.

METODY WEDŁUG OKONIA:

  • asymilacji wiedzy [pogadanka, wyjaśnienie, z kartą pracy],
  • waloryzacyjne [ekspresja słowna, plastyczna],
  • praktyczna [realizacja zadań twórczych].

FORMY PRACY:

  • zbiorowa jednolita,
  • grupowa jednolita, zróżnicowana,
  • indywidualna jednolita, zróżnicowana.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE I MATERIAŁY:

  • materiały plastyczne [kolorowe kartki, mazaki, farby, gazety, brystol, kredki, bibuła, nożyczki, klej],
  • równoważnia, drabinka, hula-hop,
  • karty pracy,
  • rozsypanka wyrazowa,
  • kaseta z muzyką relaksacyjną,
  • owoce,
  • mapa świata,
  • atlasy,
  • konturowe mapki świata,
  • karty samooceny,
  • kartki z pracą domową.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Powitanie - "Niedokończone zdanie"
    Mam na imię......i lubię......
  2. Wykonanie wizytówek w formie promyków i zawieszenie ich na słońcu.
  3. Wprowadzenie do tematu zajęć- rozwiązanie krzyżówki.
  4. Zawieszenie kartki z kalendarza.
  5. Pogadanka z dziećmi na temat spędzania przez nich wolnego czasu.
  6. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej.
  7. Zabawa "Sen o magicznej wyspie".
    • naśladowanie czynności
    • wykonanie czapki podróżnika
    • malowanie twarzy
    • wykonanie mapy wyspy
    • matematyczny taniec
    • degustacja egzotycznych owoców
    • śmieszny tor przeszkód
    • matematyczny tor przeszkód
    • tęczowy cień
  8. Dobieranie właściwego stroju dla dzieci różnej narodowości.
  9. Prezentacja mapy świata.
  10. Wyszukiwanie nazw poszczególnych kontynentów w oparciu o atlasy.
  11. Zaznaczenie na mapkach konturowych świata, gdzie mieszkają dzieci różnych narodowości [Chińczyk, Murzyn, Eskimos, Arab, Francuz].
  12. Prezentacja prac.
  13. Samodzielne pisanie opisu wyglądu dziecka wybranej narodowości.
  14. Prezentacja opisów przez chętnych uczniów.
  15. Podsumowanie zajęć w kręgu.
  16. Samoocena uczniów.
  17. Zadanie pracy domowej: Ułóż i napisz w zeszycie życzenia dla dzieci całego świata z okazji ich święta.

ZABAWA "Sen o magicznej wyspie"

Pewnego dnia, podczas lekcji, wpadł do klasy dziwny promień słońca. Mienił się kolorami tęczy i cały czas pulsował. Przeskakiwał z dziecka na dziecko, wydawało się, że mówi do nas tajemniczym głosem:

    Płyń ze mną, popłyń ze mną! Cała klasa zaczęła wirować i wszyscy nagle zaczeliśmy wirować razem z nią. Tajemnicza siła porwała nas w powietrze. Zaczeliśmy lecieć. W dole szumiało morze. W dali zobaczyliśmy wyspę, która również mieniła się kolorami tęczy. Polecieliśmy w jej kierunku i znaleźliśmy się na piaszczystym wzniesieniu. Poturlaliśmy się w dół w kierunku plaży, na której poopalaliśmy się. Nagle nasz znajomy promyk poderwał nas do góry i zaczęliśmy skakać z nim wesoło po plaży. Wpadliśmy do wody, była ciepła, bardzo przyjemnie było pływać żabką, pieskiem i na plecach. Nagle usłyszeliśmy odgłosy i wyskoczyliśmy z wody.

    Jesteśmy na tęczowej wyspie. Grzeje słońce. Musimy ochronić się przed nim.

    Nagle nasz promyczek zaczął figlować i musnął nasze twarze kolorowymi barwami.

    Dzieci postanowiły przeszukać wyspę. W umówionym czasie wróciły i postanowiły wykonać mapkę okolicy.

    W oddali usłyszały odgłosy bębnów.Wódz plemienia zaprosił ich do tańca.

    Wszyscy zaczęli odczuwać głód.Wódz zaprosił wszystkich na poczęstunek.

    Nagle bardzo wyraźnie usłyszeli wesołe odgłosy. Ruszyli w drogę. Natrafiali na dziwne przeszkody, które pokonywali ze śmiechem.

    Aby przejść dalej musieli przejść przez matematyczny tor przeszkód i dowiedzieć się kto z innej grupy dotarł pierwszy.

    Wszyscy szczęśliwie dotarli do plaży. Zbliżał się zachód słońca. Na piasku dzieci zobaczyły swoje cienie, które mieniły się różnymi barwami.

    Wesoły promyczek znów się pojawił i uniósł dzieci w górę. Znikała powoli tęczowa wyspa. Piękny sen się kończył. Dzieci zobaczyły, że w klasie leżą mapy i tęczowe cienie. Czy to był tylko sen?
         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie