Działa tylko w IE - sorry!    
     

Gra domino na lekcjach matematyki

mgr Alicja Marszałek


Chciałam zachęcić nauczycieli matematyki do korzystania w czasie lekcji powtórkowych i utrwalających z gry domino, którą można wykonać samodzielnie. Grę taką przygotowuje się bardzo szybko. Można także zlecić wykonanie takiej planszy uczniom na lekcjach w sali komputerowej. Gimnazjaliści świetnie sobie z tym radzą.

Przedstawiam Państwu dwie przykładowe plansze, które wykonałam i wykorzystywałam na lekcjach matematyki. Pierwsza "Wyrażanie procentu liczby za pomocą ułamka tej liczby" przeznaczona jest dla uczniów klas pierwszych a druga "Pierwiastkowanie i potęgowanie. Pola koła i długość okręgu" dla uczniów drugich klas gimnazjum. W klasach trzecich korzystam z domina i powtarzam wiadomości przed egzaminem gimnazjalnym. Zdarza się, że w klasie jest dużo osób nieobecnych i nie możemy realizować nowego tematu, wtedy warto wykorzystać wcześniej przygotowane pomoce.

Często w ostatniej chwili okazuje się, że musimy zająć klasę, ponieważ nieobecny jest nauczyciel. Nie jesteśmy do tej lekcji przygotowani, ale jeśli mamy koperty z grą domino, to uczniowie chętnie pracując w grupach powtórzą wiadomości z młodszych klas. Proszę zwrócić uwagę na sposób zapisywania liczb, działań i zadań na planszy. Pierwsza liczba w pierwszym wierszu jest równa ostatniej liczbie w ostatnim wierszu. Każde następne liczby są parami równe. Po rozcięciu planszy liczby równe znajdują się na różnych kostkach. Wystarczy tylko planszę wydrukować np. na kartce z bloku technicznego, rozciąć i pomoc gotowa. Przygotowując grę dla słabszych uczniów można ułatwić im zadanie przez zacieniowanie dwóch środkowych kolumn, tak jak zrobiłam to na drugiej planszy. Uczniowie, pracując w grupach, uczą się i bawią. Zdobyte i utrwalone w ten sposób wiadomości na długo zapamiętują.

W załączeniu (plansze.doc - 94KB) dwie opisane wyżej plansze.

         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie