Działa tylko w IE - sorry!    
     

Scenariusz apelu o uzależnieniach

Elżbieta Zawora


Osoba I:
Wszyscy ludzie lubią czuć się dobrze ze sobą i z innymi. Szukają szczęścia w przyjaźni, miłości, podróżach i w nauce. Przyjaźń, miłość, radość, wolność to tylko niektóre sprawy, dla których warto żyć. Na drodze do tych wartości młodzi ludzie spotykają różne przeszkody i pułapki, które dają im złudzenie szczęścia, dostarczają chwilowych przyjemności, lecz często stają się śmiertelnymi pułapkami, z których bardzo trudno się wydostać. Można jednak uniknąć uwięzienia w takich pułapkach, jeśli posiada się wiedzę o ich działaniu i o sposobach radzenia sobie z życiem bez ich pomocy.
Osoba II:
Najbardziej znane w Polsce substancje uzależniające to nikotyna znajdująca się w dymie papierosowym, alkohol ukryty w piwie winie i wódce, oraz narkotyki. Są one we współczesnym świecie szeroko używane, nadużywane i są one środkami psychoaktywnymi, które w różny sposób działając na układ nerwowy człowieka powodują różnorodne choroby, uzależnienia psychiczne i często prowadzą do śmierci.
Uzależnienie od alkoholu - tzw. alkoholizm jest ciężką chorobą, która rozwija się powoli i podstępnie. Alkohol często jest używany dlatego, że ludzie nie umieją dobrze, traktować siebie i brakuje im umiejętności do dobrych kontaktów z innymi. Jest on środkiem łagodzącym uczucia i wrażenia, spowalniającym czynności i relacje. Może sprawić, że pijąca go osoba może poczuć się szczęśliwsza, bardziej błyskotliwa i opanowana. Jednak tylko pijący nabiera takiego przekonania. Ludzie znajdujący się w otoczeniu często obserwują coś zupełnie przeciwnego. Nadużywanie alkoholu jest najczęstszym problemem społecznym w wielu krajach. Alkohol leży u podłoża wielu wypadków drogowych, morderstw, samobójstw i przestępstw na tle seksualnym. Niszczy rodziny, a dzieci żyjące w rodzinach alkoholików, są często ofiarami przemocy fizycznej czy psychicznej, żyją w ciągłym strachu, nie rozwijają się jak ich rówieśnicy żyjący w normalnych rodzinach. W Polsce jest 1,5mln osób uzależnionych, a nasz naród postrzegany przez świat jako naród, który można otumanić i sprzedać za alkohol. Siła działania alkoholu jest tym większa im większe jest stężenie alkoholu we krwi, a zależy ono od ilości wypitego trunku, wieku i płci.
Piwo, wino i wódka zawierają ten sam alkohol etylowy tylko w różnym stężeniu. Eliminowanie alkoholu z krwi dzieje się za pomocą wątroby zawsze z tą samą prędkością.
Zanim rozwinie się choroba alkoholowa pojawia się wiele sygnałów ostrzegawczych, które ją sygnalizują. Są to:
  1. Regularne wypijane więcej niż dwóch piw lub dwóch kieliszków wina lub wódki.
  2. Picie w celu usunięcia przykrych skutków poprzedniego picia.
  3. Picie w samotności, gdy odczuwa się zmęczenie, smutek lub cierpienie.
  4. Uśmieżanie przy pomocy alkoholu poczucia winy i wyrzutów sumienia.
Osoba III:
Używanie alkoholu jest szkodliwe szczególnie dla młodych ludzi, niszczy mózg, wątrobę, żołądek, układ trawienny oraz powoduje inne problemy zdrowotne. Objawami alkoholizmu, czyli uzależnienia od alkoholu są:
Głód alkoholowy, utrata kontroli nad piciem - człowiek nie może zdecydować, że już więcej nie pije, zmiana tolerancji na alkohol - żeby uzyskać ten sam efekt, co poprzednio, trzeba wypić więcej niż poprzednio, oraz objawy abstynencyine, gdy człowiek nie pije lub zmniejsza ilość wypitego alkoholu pojawiają się dolegliwości fizyczne i psychiczne.
Pomyśl czy i ty masz problem alkoholowy. Jeśli odpowiesz na dwa lub więcej pytań - wskazuje to, że problem alkoholowy zaczyna cię dotyczyć.
  1. Czy czujesz potrzeby ograniczenia picia?
  2. Czy złości cię, gdy inni pytają cię ile pijesz?
  3. Czy czułeś się kiedykolwiek źle, lub miałeś wyrzuty sumienia z powodu picia?
  4. Czy sięgasz po alkohol, aby poprawić swoje samopoczucie?
Uzależnienie od alkoholu może być leczone przez odpowiednie leczenie w placówce odwykowej. Często jest to jedyny rachunek dla alkoholika.
Osoba IV:
Nikotyna znajdująca się w dymie papierosowym jest szkodliwa dla organizmu człowieka. Jedna jej kropla w czystej postaci powoduje zgon człowieka w ciągu 10 minut. Palenie papierosów powoduje częste zapalenie oskrzeli i zapalenie górnych dróg oddechowych. Negatywnie wpływa na rozwój człowieka przyspieszając rozwój miażdżycy i choroby wiecowej, grozi zawałem serca. Przyczynia się do występowania różnego rodzaju nowotworów, jak rak serca, gardła, krtani, płuc, trzustki, żołądka, uszkadza płód w łonie matki i powoduje poronienia. Wymienione choroby są powodowane przez różne związki chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym. Jest w nim 3000 związków chemicznych, a 30 z nich to silne trucizny. Ludzie znajdujący się w pobliżu palacza i regularnie oddychający powietrzem zanieczyszczonym przez dym papierosowy tak zwani palacze bierni są również narażeni na szkodliwe działanie papierosów, ponieważ dym zawiera 5 razy więcej dwutlenku węgla, i 3 razy więcej smoły i nikotyny niż każdy wypalony przez palacza papieros. Każdy wypalony papieros skraca życie o 5,5 minuty paczka wypalona dziennie to życie krótsze o 5 lat. Nie ma papierosów, które nie szkodzą. Lekarze w Polsce biją na alarm. Ponad połowa przedwczesnych zgonów Polaków to choroby wywołane przez papierosy. Co czwarty Polak pali co drugi nałogowo. Polacy wypalają przeszło 100 miliardów papierosów rocznie. Obniża się wiek osób, które sięgają po papierosy. Pierwszy kontakt z papierosem mają 10-12-latkowie, a 4590 14-latków deklaruje próbowanie papierosów.
Osoba V:
W paleniu można wyróżnić 4 fazy:
Faza I - to eksperymentalne próbowanie palenia.
Faza II - to faza przyjemności, osoba paląca czuje się ożywiona i ma poczucie kontroli, pali, kiedy chce i jest zafascynowana paleniem.
Faza III - to faza utraty kontroli i uzależnienia się od papierosów. Papierosy regulują nastrój, pali się jeden za drugim, pojawiają się dolegliwości fizyczne i psychiczne, gdy nie pali się. W tej fazie bardzo trudno jest przestać palić.
Faza IV - to faza elegradacji zdrowia i rozchwiania emocjonalnego.
Jeśli więc palisz pamiętaj, że sam rujnujesz sobie zdrowie. Postaraj się zerwać z nałogiem i rzucić palenie.
A oto plusy rzucenia palenia:
  • Już 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa ciśnienie krwi i tętno wracają do normy.
  • 8 godzin później poziom nikotyny i tlenku węgla we krwi obniża się o połowę, a poziom tlenu we krwi wraca do normy.
  • Po dobie płuca zaczynają oczyszczać się z nikotyny.
  • Po 5 dobach oskrzela rozkurczają się można oddychać pełną piersią
  • Po 12 tygodniach poprawia się krążenie krwi i polepsza się kondycja fizyczna ustępują kaszel, zadyszka i problemy z oddychaniem.
  • Po 12 miesiącach skóra i włosy wracają do normy.
Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zawału serca i raka płuc.
Osoba VI:
Najstraszniejszą jednak, bo śmiertelną pułapką czyhającą na młodzieży są narkotyki. Obecnie Polską młodzież zalewa fala narkomanii. Już ok. 40% uczniów miało kontakt z narkotykami i z roku na rok zwiększa się liczba młodych narkomanów przyjmowanych na leczenie. Ilu jest w Polsce narkomanów? Podaje się różne dane. Te najbardziej optymistyczne mówią o ok. 100 tys. Najdramatyczniejsze - o pięciokrotnie większej, tak, więc liczba młodych ludzi w szponach nałogu może przekraczać pół miliona. Dlaczego młodzi biorą? Z chęci dorównania innym, zaimponowania kolegom, z ciekawości, z chęci doznania miłych wrażeń, i aby uciec od problemów między sobą. Bardzo często przyczyną brania jest presja grupy - człowiek młody zaczyna brać, ponieważ tak robią jego rówieśnicy.
Najczęściej spotykane narkotyki, to marihuana, kokaina, ecstasy, heroina, LSD, opiaty, halucynogeny, oraz rozpuszczalniki i kleje. Wszystkie działają na układ nerwowy i wywołują uzależnienie fizyczne i psychiczne. Czasami wystarczy 2 razy zażyć narkotyk, aby się od niego uzależnić. Uzależnienie psychiczne jest związane z funkcjonowaniem umysłu. Nałogowiec czuje, że nie może żyć, ani myśleć bez narkotyku. Uzależnienie fizyczne polega na tym, że nerwy, mięśnie i inne narządy funkcjonować bez narkotyku. Organizm stopniowo przyzwyczaja się do narkotyku jak do leku czy używek. W celu osiągnięcia tego samego efektu trzeba zażywać coraz większe jego ilości i często prowadzi to do śmierci. Branie narkotyków powoduje wyniszczenie organizmu, zaburzenia snu, pamięci, przygnębienie, niepokój, depresje apatię, zanik zainteresowań, obniżenie sprawności intelektualnej, zapalenie krtani, oskrzeli i wiele innych dolegliwości. Czasami zdarza się, że jednorazowy kontakt wywołuje duży przypływ energii, euforię, odporność na zmęczenie, pewność siebie i z tego powodu osoby zaczynają brać, biorą narkotyk ponownie, aby czuć się świetnie, a to często prowadzi do uzależnienia. Uzależnienie od narkotyków to choroba nazwana narkomanią.
Osoba VII:
Narkomania rozwija się w trzech fazach:
Faza pierwsza - atrakcyjność narkotyku.
Bierzesz okazyjnie np. przy okazji spotkań towarzyskich, odkrywasz, że narkotyk wprawia cię w lepsze samopoczucie. Podoba ci się stan rozluźnienia i beztroski po wzięciu małej dawki, czy wypaleniu jednego skręta. Możliwe, że nie odczuwasz nic przyjemnego, ale inni zapewniają cię, że następnym razem może być fajnie.
Faza druga - uzależnienie psychiczne.
Na trzeźwo rzeczywistość wydaje ci się ponura i szara, tęsknisz za "byciem na haju". Coraz bardziej pogłębia się przymus odurzania się. Z osoby częstowanej zmieniasz się w inicjatora narkotykowych "zabaw". Porzucasz stare zainteresowania odsuwasz się od znajomych, którzy nie akceptują twoich eksperymentów. Potem zaczynasz wagarować w szkole, oszukiwać rodziców, wydłużać czas spędzany poza domem, zdarzają się drobne kradzieże. W coraz krótszych okresach abstynencji jesteś przygnębiony, drażliwy, popadasz w depresję, często zdarza ci się być agresywnym wobec otoczenia.
Faza trzecia - uzależnienie psychiczne i fizyczne.
Od kiedy wystąpił pierwszy głód fizyczny ( wymioty, biegunka, bóle głowy, mięśni, niepokój) narkotyku nie bierzesz już po to żeby było fajnie tylko żeby nie bolało. Wszyscy już wiedzą, jaki masz problem i co ci dolega. Odczuwasz wstyd jednocześnie całą swoją energie przeznaczasz na organizowanie kolejnej działki. Możesz zafundować sobie wirusa hiv lub przedawkować, jeśli nie zdecydujesz się na leczenie. Polski narkoman żyje średnio 8 lat. Szansę na wyjście z nałogu posiada 8-12% uzależnionych.
Osoba VIII:
Piwo, trawka, heroina - tak się nałóg ten zaczyna.
Gdy w tym wszystkim zasmakujesz, w niezłe bagno się wpakujesz.
Jak mówią dilerzy "Uzależnienie - trudna sprawa".
A jednak zmiotła z tego świata Hendrixa, Cabcina.
Wielu znanych, fajnych ludzi, przez nią już się nie obudzi.
Zginął Lynnot, nie ma Riedla. Prasa oczy ci zamydla.
Ta tragedia się powtarza, to się coraz częściej zdarza!
Giną nowi wciąż artyści, a wydawca ma korzyści.
On się nic tym nie przejmuje, nowy dochód gości zyskuje.
Filmy, płyty składankowe wnet do śmieci są gotowe.
Tak artyście hołd się składa, a w skarbonkę forsa wpada.
Zanim weźmiesz coś mocnego, pomyśl jeszcze raz kolego.
Wpadniesz, zamkniesz się w tym świecie, nałóg cię powoli
Zgniecie. źle gdy szukasz w nim wytchnienia,
Zawrót głowy nic nie zmienia! Nie masz dość już strzykawki?
Pomagają ci te dawki? Kiedyś możesz przedawkować,
W tamten świat się wnet wpakować.
Życie to jest koncert długi. Czy to cię nie cieszy?
Czy pod ziemię ci się spieszy? Rynek z tego nie wyszedł,
A na ciebie czas nie przyszedł. Skąd naiwne zakończenie:
Ja życia na to nie zamienię.
Musisz przecież sam spróbować swoje życie uratować.
Osoba IX:
W Polsce zarówno posiadanie, jak i sprzedaż jest zabronione i karane. Jeżeli policja zatrzyma cię na ulicy, a ma do tego prawo i znajdzie u ciebie niewielką ilość jakiegokolwiek narkotyku, to aresztuje cię. Za samo posiadanie można dostać kilka lat więzienia, a za sprzedaż jeszcze więcej. Dlatego jeśli masz narkotyki, bo wziąłeś od kogoś ze zwykłej ciekawości to natychmiast wyrzuć je. Nie daj się ponieść modzie na odlot i nie wierz, że jeden raz to nic wielkiego. Pierwsze działki dostaje się za darmo, aby wpaść w nałóg, a potem trzeba je kupować od, dilerów czyli nie legalnych sprzedawców narkotyków, którzy są prawie wszędzie; na ulicach, dworcach, dyskotekach. Narkotyki to ślepa ulica na końcu, której znajduje się koszmar, bagno. Jedyną gwarancją uniknięcia nałogu jest niepodejmowanie żadnych prób brania.
Osoba I:
Wielu młodych ludzi rozpoczyna eksperymentowanie z alkoholem, papierosami czy narkotykami z powodu namowy kolegów. Koledzy wywierają silny nacisk, któremu trudno przeciwstawić się,gdyż boimy się, aby ich nie stracić, by nas oni nie odrzucili, Dlatego bardzo ważna jest umiejętność odmawiania. Oto skuteczna metoda odmawiania w trzech ruchach:
Ruch pierwszy - sprawdzam, czy ta propozycja jest dla mnie dobra, zdrowa, bezpieczna, co powiedzieliby na nią rodzice, czy zgadza się z moimi wartościami.
Ruch drugi - jeśli czuję, że nie jest to dla mnie dobre, to podejmuję decyzję nie i przygotowuję odpowiedź.
Ruch trzeci - odmawiam stanowczo - nie dziękuję i mogę wtedy:
  • odejść
  • zmienić temat rozmowy,
  • zapytać: Czy jeśli nie wypiję, zapalę, to odwrócicie się mnie plecami,
  • odpowiedzieć: chcę być z wami, ale nie chcę tego próbować
Spróbujcie zastosować te rady w życiu. Powodzenia!
         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie