Działa tylko w IE - sorry!    
     

Nauka padów

mgr Grzegorz Błauciak


Samoobrona to nie tylko umiejętność samoobronienia się w typowych sytuacjach zagrożenia np. na ulicy, to szeroko pojęty system dotyczący najważniejszych aspektów ochrony naszego życia oparty na umiejętności rozpoznawania, przewidywania i zapobiegania oraz zdecydowanego i skutecznego przeciwdziałania wszelkim jego destrukcyjnym działaniom.

Wprowadzenie elementów samoobrony do WF z całą pewnością jest czynnikiem uatrakcyjniającym szkolne wychowanie fizyczne. Przyczynia się to do podnoszenia sprawności fizycznej uczniów, zwiększenia wiary w siebie, a także korzystnie wpływa na samopoczucie szczególnie w obecnych czasach pełnych zagrożeń.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń przyjmujemy obowiązujące zasady postępowania:

  • Zachować w czasie ćwiczeń dużą ostrożność, gdyż pewne sposoby obrony stwarzają mniejszą lub większą dozę niebezpieczeństwa dla współćwiczącego
  • Zdawać sobie sprawę, w jakim stopniu wykonywane chwyty mogą zagrozić przeciwnikowi
  • Szczególne niebezpieczeństwo będzie stwarzała nieumiejętność padów (dopóki nie opanujesz padów nie wykonuj żadnych rzutów)
  • Nie nadużywać chwytów

Do przeprowadzenia zajęć wf z elementami samoobrony w warunkach szkolnych potrzebna jest "mata", którą możemy ułożyć z kilku materacy dobrze ułożonych i odpowiednio zabezpieczonych przed rozsuwaniem się.
Pady są jednym z podstawowych elementów techniki samoobrony, dlatego też bez ich opanowania nie może być mowy o dalszym uczeniu się samoobrony.
Padów należy nauczać rozpoczynając od pozycji najniższych, stopniowo zwiększając stopień trudności przez podwyższanie pozycji wyjściowej i przyspieszanie tempa.

Ogólne zasady padów:

  1. Zasadniczym momentem podczas wykonywania padów jest zetknięcie się możliwie dużą powierzchnią ciała z matą, aby siłę zderzeń rozłożyć na jak największą powierzchnię
  2. Uderzenie ręką o matę zmniejsza energię zderzenia się tułowiem z podłożem
  3. W żadnym wypadku nie należy padając krzyżować nóg
  4. Nie należy bronić się przed upadkiem przez kurczowe trzymanie się przeciwnika
  5. Nie należy padać z własnej inicjatywy
Przy wszystkich rodzajach padów należy przyciągnąć brodę do klatki piersiowej, co zabezpiecza przed uderzeniem głową o matę.

W załączeniu (konspekt.doc - 133KB) tekst źródłowy konspektu do lekcji wychowania fizycznego z elementami samoobrony nt. "Nauczanie padów".

         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie