Działa tylko w IE - sorry!    
     

Katalog alfabetyczny


Konspekt lekcji bibliotecznej w klasie III

Cele operacyjne:

  • Na poziomie wiadomości uczeń po lekcji powinien:
    • znać pojęcia: katalog ilustrowany, karta katalogowa
    • wyjaśnić sposób układu kart, korzystania z katalogu
  • Na poziomie umiejętności uczeń powinien umieć:
    • w sytuacjach typowych:
      • ułożyć alfabetycznie rozsypane wyrazy
      • uporządkować karty katalogowe w porządku alfabetycznym
      • wykonać ilustracje do książki
    • w sytuacjach problemowych:
      • zaproponować miejsce karty w katalogu

Formy pracy: grupowa, indywidualna, poglądowa

Środki dydaktyczne: szufladki katalogu alfabetycznego, alfabetyczna układanka, wystawka książek do skata-logowania, koperty z karteczkami do naklejania (symbole literatury pięknej: Bw, B, L 1, L 2,L 3 - każdy z nich wykonany na innym kolorze), wzory kart do wykonania kart katalogu ilustrowanego, plansza karty katalogowej

Przebieg lekcji:

  1. Część organizacyjna
    • podanie tematu zajęć
    • podział klasy na grupy
  2. Przypomnienie alfabetu
    • nawiązanie do spisu uczniów w klasie
    • porządkowanie przez uczniów wyrazów w kolejności alfabetycznej np. kłębek, kłębowisko, kurczak, motorniczy, sarenka, postój, posąg, pomnik, ząb, wodociąg, żaba, żmija
  3. Pokazanie uczniom i omówienie szufladek z kartami katalogu alfabetycznego
  4. Omówienie karty katalogowej z wykorzystaniem planszy i kart katalogowych
    • główne elementy opisu
    • omówienie strony w książce , na której znajduje się pieczę biblioteki, nr inwentarzowy i sygnatura
  5. Uporządkowanie kart katalogowych w porządku alfabetycznym - każda grupa otrzymuje po kilka kart
  6. Wybór przez uczniów książek do katalogowania
  7. Rozdanie uczniom kart do wykonania katalogu alfabetycznego ilustrowanego
    • omówienie kart pracy
    • praca indywidualna uczniów - wykonanie ilustracji do książki
    • naklejenie odpowiedniej naklejki (sygnatury), wskazującej miejsce książki na regale
    • opis książki - autor (przypomnienie, że na 1-ym miejscu piszemy nazwisko, potem imię autora), tytuł
  8. Układanie kart w kolejności alfabetycznej
    • głośne odczytanie haseł autorskich bądź tytułowych
    • zszycie poszczególnych kart
  9. Podsumowanie zajęć
    • Gdzie szukamy książek, znając jej autora?
    • Jakie informacje znajdują się na karcie katalogowej?
    • Co może być hasłem na karcie?
    • Kiedy hasłem jest tytuł książki?

         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie