Działa tylko w IE - sorry!    
     

Scenariusz lekcji 9


Przedmiot: matematyka kl.5

Temat: Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem równań o współczynnikach naturalnych wg programu nauczania "Matematyka 2001"

Czas trwania lekcji: 45 min

  1. CELE KSZTAŁCENIA: uczeń:
    • czyta ze zrozumieniem zadanie tekstowe
    • zrobi rysunek do zadania tekstowego
    • rozwiąże równanie o współczynnikach naturalnych
    • rozwiąże zadanie w oparciu o dobrze zrobiony rysunek
    • potrafi zapisać przebieg rozwiązania zadania (równania)
    • pamięta o sprawdzeniu wyniku z treścią zadania i poprawnie sformułowanej odpowiedzi
  2. WIADOMOŚĆI WEJŚCIOWE: uczeń:
    • zna pojęcie równania, niewiadomej oraz rozwiązania równania
    • potrafi zilustrować równanie na wadze
    • potrafi sytuację z wagi przedstawić w postaci równania
    • operuje działaniami na liczbach naturalnych
  3. METODY KSZTAŁCENIA:
    prezentacja z pogadanką, obserwacja ze wspomaganiem komputerowym, ćwiczenia,
  4. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
    Komputer, program komputerowy "Matematyka 2001", własna prezentacja komputerowa, karty pracy ucznia

PRZEBIEG LEKCJI

  1. Przypomnienie
    • co nazywamy równaniem?
    • jaką literką można oznaczyć niewiadomą?
    • co jest rozwiązaniem równania?

  2. Pokaz z wykorzystaniem komputera - przykładowe rozwiązanie zadania (z pogadanką)
    Prezentacja WAGI - w załączeniu waga.zip (155KB)

    Zad.1
    Trzy kule i dwa kilogramy ważą tyle samo, co jedna kula i 6 kg.
    Ile waży jedna kula?
    • uczniowie proponują etapy rozwiązania, przewidują pojawianie i znikanie elementów na wadze
    • podpowiadają kroki rozwiązania, przewidują wynik

  3. Zadania do rozwiązania w grupach - zad. 2-4 uczniowie rozwiązują na kartach pracy

    Zad.2
    Rozwiąż równania, jeżeli chcesz możesz sobie pomóc rysując wagi
    a) 3k+1=16b) 5y+4=2y+13

    Zad.3
    Sytuacje z rysunków przedstaw w postaci równań i rozwiąż je.
    - patrz karta pracy karta.zip (49KB)

    Zad.4
    Dwa worki i 5 kg ważą tyle samo co jeden worek i 12 kg.
    Ile waży jeden worek? (zakładamy, że waga każdego worka jest taka sama)
  4. Omówienie i sprawdzenie zadań - wyniki przedstawiają liderzy grupy (przykładowe poprawne rozwiązania są przedstawione na komputerze - Prezentacja WAGI)
  5. Pokaz z wykorzystaniem komputera - przykładowe rozwiązanie zagadki połączone z pogadanką - Prezentacja WAGI

    Zad.5
    Zagadka
    Wybrałem pewną liczbę. Pomnożyłem ją przez 5, do wyniku dodałem 17 i otrzymałem 57. Jaką liczbę wybrałem na początku?
    • uczniowie analizują treść zagadki, próbują wydzielić kolejne etapy zapisywania równania
    • równanie rozwiązują z "wyprzedzeniem" komputera

  6. Zadanie do wykonania w grupach

    Zad.6
    "Rzuciłem kostką do gry. To co wypadło, pomnożyłem przez 11, do wyniku dodałem 17 i otrzymałem 61. Ile oczek wyrzuciłem?"
    Zapisz tę zagadkę w postaci równania. Znajdź jej rozwiązanie.
    Sprawdzenie do zadania na ekranie komputera
  7. Zadanie pracy domowej

    Zad.7
    Pomyślałem pewną liczbę, pomnożyłem ją przez 6, dodałem 12 i otrzymałem 114. O jakiej liczbie pomyślałem?
  8. Podsumowanie
    Nagroda aktywności uczniów.
         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie