Działa tylko w IE - sorry!    
     

Lekcja polskiego


KONSPEKT (SCENARIUSZ)
ZAJĘĆ JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
ROZPACZ, SMUTEK - SZCZĘŚCIE, RADOŚĆ - UCZUCIA TYLKO LUDZKIE?

Uwagi o realizacji:
Jest to lekcja dwugodzinna przeznaczona dla uczniów klasy piątej, do programu nauczania "Słowa jak klucze" (temat ten pojawia się również w wielu innych programach nauczania). Przygotowując się do lekcji uczniowie mają zapoznać się z treścią mitu Wandy Markowskiej "DEMETER I KORA". Lekcja jest przeprowadzona przy użyciu aktywnych metod nauczania.

Cele lekcji
Po zajęciach uczniowie powinni:

  • nazywać stany emocjonalne człowieka;
  • wartościować czyny człowieka;
  • umieć napisać list;
  • zrozumieć istotę prawdziwej miłości matczynej;
  • posługiwać się słownikami.

Środki dydaktyczne:

  • Słownik wyrazów bliskoznacznych;
  • Słownik języka polskiego;
  • Słownik frazeologiczny języka polskiego;
  • Papier i mazaki (pisaki).

Tok lekcji:

  1. Wykorzystując technikę rzeźby uczniowie w grupach pokazują uczucia smutku i radości. Następuje prezentacja rzeźb i odczytywanie przez oglądających rodzaju uczuć.
  2. Uczniowie pracują w sześciu grupach, korzystając ze słowników:
    1. grupa pierwsza otrzymuje zadanie: podaj wyrazy bliskoznaczne do słowa smutek (odp.: np. żal, żałość, żałoba, rozpacz, desperacja, zmartwienie, tęsknota itp.);
    2. grupa druga otrzymuje zadanie: podaj wyrazy bliskoznaczne do słowa radość (odp.: np. wesołość, uciecha, szczęście, sielanka, idylla itp.);
    3. grupa trzecia otrzymuje zadanie: wyjaśnij znaczenie słowa smutek (odp.: stan psychiczny będący następstwem przykrych przeżyć, doznanych cierpień moralnych);
    4. grupa czwarta otrzymuje zadanie: wyjaśnij pojęcie słowa radość (odp.: uczucie zadowolenia, wesoły nastrój, optymizm życiowy, cieszenie się życiem);
    5. grupa piąta otrzymuje zadanie: wynotuj ciekawe frazeologizmy ze słowem smutek (odp.: np. skory do smutku, pogrążony w smutku, dławić w sobie smutek, zwierzać się komuś ze smutku, smutek przejmuje czyjeś serce itp.);
    6. grupa szósta otrzymuje zadanie: wynotuj ciekawe frazeologizmy ze słowem radość (odp.: np. skakać z radości, radość zalewa serce, promieniować radością, upojony radością itp.).
  3. Konferencja prasowa. Grupa dziennikarzy przeprowadza wywiad z DEMETER. Dziennikarze przedstawiają się, zadają pytania, które dotyczą uczuć, przeżyć, doznań matki po rozstaniu z córką oraz uczuć, przeżyć i doznań w chwili spotkania. Wnikanie w motywy postępowania.
  4. Przypomnienie formy listu, zapisu graficznego, pisowni zaimków (na arkuszu papieru uczniowie sporządzają wzorcowy zapis graficzny listu). Schemat układu listu:

    Rozmiar: 2283 bajtów

  5. O czym napisałaby DEMETER w liście do KORY? Redagowanie listów (w sześciu grupach) z wykorzystaniem słownictwa zebranego na lekcji.
  6. Korekta ewentualnych błędów.
  7. Wpisanie listów do zeszytu.


Literatura:

  • T. Patrzałek, G. Wichary (red.), Zadania do lektury dla klas IV - VI.
  • E. Gałczyńska, R. Jabłoński, A słowa jak ziarna...
  • I. Dziedzic, Drama na lekcjach języka polskiego.
  • Czarodziejskie lekcje, część pierwsza - ODN Przemyśl.

         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie