ZESPÓŁ SZKÓŁ LEŚNYCH I AGROTECHNICZNYCH

W TUCHOLI

KONSPEKT LEKCJI Z CHEMII

KLASA I TECHNIKUM

                                                                                                                   Teresa Sobczak

 

ZAWIERA:

 

    I  ANALIZA MATERIAŁU NAUCZANIA 

    II CELE NAUCZANIA 

    III WYMAGANIA PROGRAMÓW 

    IV  TOK LEKCJI 

 

 

KONSPEKT LEKCJI

 

DZIAŁ: ROZTWORY, REAKCJE W ROZTWORACH WODNYCH

 

TEMAT: JAK WODA MOŻE ODDZIAŁYWAĆ NA ROZPUSZCZONE W NIEJ

                SUBSTANCJE

CEL GŁÓWNY: Zapoznanie uczniów z procesem dysocjacji jonowej.

 

 

I  ANALIZA MATERIAŁU NAUCZANIA

      ZESTAWIENIE ELEMENTÓW MATERIAŁU:

1.      wiązanie jonowe,

2.      wiązanie atomowe-spolaryzowane,

3.      wiązanie atomowe,

4.      jony,

5.      kation,

6.      anion,

7.      dysocjacja jonowa,

8.      dipol,

9.      hydratacja,

10.  elektrolity,

11.  nieelektrolity.

 

-        elementy początkowe: 1, 2,  3,  8,

-         elementy centralne: 7, 4,

-         elementy końcowe: 5,  6, 10,  11,

-        powiązania zasadnicze: 7à4

-         ścieżki dydaktyczne: 1à7à4 ,    1à7à10 ,    2à7à4 .    2à7à10,    8à9à7,

                                                  

     GRAF:

                       

 

 

II CELE NAUCZANIA

 

CELE OPERACYJNE:

UCZEŃ:

KATE

GORIA

WYM.

PROGR.

1.      potrafi wyjaśnić na czym polega wiązanie jonowe, spolaryzowane, atomowe,

B

3

2.      potrafi wyjaśnić jak z atomu powstaje anion lub kation,

B

3

3.      wie, co to jest jon,

A

2

4.      zna pojęcie dipol,

A

2

5.      potrafi wyjaśnić na podstawie budowy cząsteczki dlaczego cząsteczka wody jest dipolem,

B

4

6.      umie wytłumaczyć budowę jonową kryształów soli NaCl,

B

4

7.      umie wytłumaczyć jak zachowują się cząsteczki wody wobec kryształów soli NaCl, rozpuszczonych w wodzie,

D

4

8.      umie wytłumaczyć zachowanie się cząsteczek wody wobec cząsteczek HCl i Cl2 rozpuszczonych w wodzie,

D

4

9.      umie wyjaśnić rolę wody w procesie dysocjacji,

B

3

10.  potrafi zdefiniować proces dysocjacji,

A

2

11.  potrafi swoimi słowami wyjaśnić na czym polega proces dysocjacji, które substancje jej ulegają i pod wpływem czego,

B

3

12.  potrafi wyjaśnić dlaczego dysocjacji ulegają związki o budowie jonowej i spolaryzowanej,

C

3

13.  potrafi porównać podatność wiązań jonowych i spolaryzowanych na proces dysocjacji,

D

5

14.  zna definicję elektrolitów,

A

2

15.  wie, które grupy związków są elektrolitami,

A

2

16.  potrafi swoimi słowami wyjaśnić definicję elektrolitów,

B

3

17.  potrafi wyjaśnić konsekwencje dysocjacji elektrolitów – możliwość przewodzenia prądu,

C

5

18.  potrafi napisać jakie jony znajdują się w roztworach soli typu:CaCl2, KBr, Na2S.

C

4

III WYMAGANIA PROGRAMOWE

I WYMAGANIA KONIECZNE I PODSTAWOWE

A: UCZEŃ ZAPAMIĘTA:

B: UCZEŃ ROZUMIE:

C:UCZEŃ UMIE:

-          co to jest jon,

-          pojęcie dipol,

-          definicję dysocjacji elektrolitycznej,

-          definicję elektrolity,

-          które grupy związków należą do elektrolitów.

-          na czym polega wiązanie jonowe, atomowe- spolaryzowane, atomowe,

-          jak powstaje jon z atomu,

-          na czym polega proces dysocjacji i jakie substancje jej ulegają,

-          jaką rolę pełni woda w procesie dysocjacji,

-          które substancje i dlaczego są elektrolitami.

-          wyjaśnić dlaczego dysocjacji ulegają związki o budowie jonowej i spolaryzowanej, a nie atomowej.

 

II WYMAGANIA ROZSZERZAJĄCE

 

B: UCZEŃ ROZUMIE:

C: UCZEŃ UMIE:

D:UCZEŃ UMIE:

-          dlaczego cząsteczka wody jest dipolem i potrafi wyjaśnić jej budowę,

-          budowę jonową cząsteczki NaCl i potrafi ją wyjaśnić,

-           

-          napisać jakie jony znajdują się w roztworach soli : CaCl2 ,HCl , KBr, Na2S , FeCl3 .

-   wytłumaczyć zachowanie się cząsteczek wody wobec cząsteczek: NaCl, HCl, Cl2 .

 

 

III WYMAGANIA DOPEŁNIAJĄCE

 

C: UCZEŃ UMIE:

D: UCZEŃ UMIE:

-          wyjaśnić konsekwencje dysocjacji elektrolitów dla przewodzenia prądu elektrycznego.

-          porównać podatność wiązań spolaryzowanych i jonowych na proces dysocjacji.

 

 

METODA: POSZUKUJĄCA METODA SŁOWNA

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: KASETA VIDEO, TABLICE ELEKTROUJEMNOŚCI,

                                                MODEL KRYSZTAŁU NaCl

 

 

IV TOK LEKCJI:

2.      Przypomnienie jak otrzymujemy roztwory rzeczywiste.

3.      Przygotowanie uczniów do odczucia trudności i jej określenie w bieżącym temacie:

-         podanie tematu: JAK WODA ODDZIAŁYWUJE NA ROZPUSZCZONE W NIEJ SUBSTANCJE

-         nawiązanie do posiadanej wiedzy na temat wiązań chemicznych występujących w związkach chemicznych – stałych, ciekłych i gazowych,

-         przypomnienie budowy cząsteczek wody i konsekwencji polarnych ich właściwości.

4.      Naprowadzenie na uświadomienie sobie sytuacji problemowej

-         jak zachowują się cząsteczki wody po wrzuceniu do niej substancji o budowie jonowej, atomowej- spolaryzowanej, atomowej.

5.      Produkcja hipotez w zespołach dwuosobowych.

6.      Przedstawianie hipotez i ich wymiana.

7.      Weryfikacja hipotez (taśma video).

8.      Sformułowanie wniosków i zapisanie notatki:

NOTATKA

-         Rozpad cząsteczek substancji na jony pod wpływem wody nazywamy dysocjacją jonową .

-         proces otaczania się jonów substancji rozpuszczonej, cząsteczkami wody nazywamy hydratacją.

-         Dysocjacji jonowej ulegają substancje o wiązaniu jonowym i atomowym-spolaryzowanym.

-         Działanie wody polega na uwalnianiu już istniejących jonów w sieci krystalicznej substancji o wiązaniu jonowym lub tworzeniu jonów z cząsteczek o wiązaniu silnie spolaryzowanym.

-         substancje ulegające w wodzie dysocjacji nazywamy elektrolitami.

9.      Wywołanie dodatkowej sytuacji problemowej konsekwencji występowania jonów w roztworze (przewodzenie prądu elektrycznego).

10.  Dyskusja, pokaz doświadczenia na taśmie VIDEO – przepływ prądu elektrycznego przez roztwory różnych substancji.

11.  Sformułowanie wniosków w postaci definicji elektrolitów i nieelektrolitów:

 

NOTATKA

-         Elektrolity – substancje, których roztwory wodne przewodzą prąd elektryczny (kwasy, zasady, sole).

-         Nieelektrolity – substancje, których roztwory wodne nie przewodzą prądu elektrycznego, np. cukier.

 

12.  Podsumowanie wiadomości:

-         Zwrócenie uwagi na definicję dysocjacji, rolę wody, rolę substancji dysocjujących.

-         Jakie jony będą w roztworze soli: Na2S , FeCl2 , CaCl2 , KBr.

13.  Wystawianie ocen.

14. Zadanie zadania domowego – podręcznik 2/185.  

Elżbieta I. Matusewicz, Janusz Matusewicz CHEMIA (Podręcznik dla klasy I i II techników o specjalnościach niechemicznych oraz liceum ogólnokształcącego o profilach: humanistycznym i klasycznym). Ułóż równania odpowiadające procesowi tworzenia się jonów z atomów: potasu, magnezu, siarki, glinu, fluoru.

 

          Do góry