Wywołanie głoski "sz"

Dorota Jankowska


Scenariusz zajęć otwartych dla grupy 5-latków
przeprowadzonych w Publicznym Przedszkolu nr 4
w Zduńskiej Woli

Temat: Wywołanie głoski "sz"

Cele ogólne:

  1. Usprawnienie narządów artykulacyjnych.
  2. Doskonalenie wymowy głosek szeregu szumiącego.

Cele szczegółowe:

  1. Dzieci usprawniały narządy artykulacyjne poprzez ćwiczenia warg i języka.
  2. Wymawiały w izolacji głoskę 'sz' .
  3. Przedszkolaki prawidłowo artykułowały głoskę 'sz' w sylabach nagłosowych i w nagłosie wyrazów.
  4. Rozwinęły własną aktywność ruchową, zwiększyła się ich wrażliwość na bodźce słuchowe i wzrokowe.

Czas trwania zajęcia: 45 min.

Metody wielozmysłowego poznania oparte na:

  • obserwacji,
  • posługiwaniu się słowem,
  • działalności praktycznej.

Zasady:

  • zasada otwartości i dobrego, bliskiego kontaktu z dziećmi,
  • zasada życzliwości i wzajemnej współpracy,
  • zasada stopniowania trudności.

Formy pracy: indywidualne i grupowe

Środki dydaktyczne: lusterka, ilustracje przedstawiające przedmioty zaczynające się na głoskę 'sz', kartony, kredki, szablony szalika do obrysowania przez dzieci.

Literatura:

  1. Antos D., Demel G., Styczek I.,Jak usuwać seplenienie i inne wady wymowy, Warszawa 1967.
  2. Styczek I., Logopedia, Warszawa 1978.
  3. Minczakiewicz E., Mowa - Rozwój - Zaburzenia - Terapia, Kraków 1996.
  4. Góral - Półrola J., Chcę mówić poprawnie, Kielce 1995.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Zajęcia wprowadzające

  1. Powitanie i zapoznanie się z dziećmi.
  2. Ćwiczenia warg i języka w oparciu o obserwację logopedy.

Zajęcia zasadnicze

  1. Wywołanie głoski 'sz' w izolacji (dzieci wykorzystują lusterka, sprawdzam czy każde dziecko wymawia tę głoskę poprawnie).
  2. Zabawa ruchowa (szumi wiatr, kołyszą się drzewa małe i duże - dzieci naśladują szum wiatru).
  3. Przedszkolaki artykułują głoskę 'sz' w sylabach nagłosowych (indywidualnie i w grupie).
  4. Wymawiają głoskę 'sz' w nagłosie wyrazów (powtarzają wyrazy za logopedą , a później nazywają pokazywane ilustracje).
  5. Siadają przy stolikach i za pomocą szablonu rysują szalik, a następnie kolorują.
  6. Dzieci odgadują zagadki, w odpowiedziach, których jest głoska 'sz' .
  7. Biorą udział w zabawie ruchowej podczas, której artykułują głoskę 'sz'.

Zakończenie zajęcia i omówienie.

Dzieci wypowiadają się na temat zajęcia, co im się najbardziej podobało i jaką zabawę chciałyby powtórzyć podczas następnego spotkania. Logopeda wręcza dzieciom nagrody za czynny udział w zabawie (malowankę przedstawiającą chłopca Szymka).

         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie