Ale teatr!

mgr Elżbieta Rabiej


Klub miłośników teatru działa na terenie naszej szkoły od 17 lat. Swoją edukacją obejmuje całą społeczność szkolną, propagując wiedzę o teatrze na przestrzeni wieków, informując także o współczesnym rozwoju tej dziedziny sztuki.

Miłośnicy teatru spotykają się regularnie raz w tygodniu, by omówić plan pracy i podjąć dyskusję na tematy nurtujące młodzież. Tworzymy też teatr, który nazwaliśmy "Bez Kurtyny", a "młodzi aktorzy" spotykają się podczas sejmików teatralnych.

Teatr szkolny według młodych ludzi to ważne przedsięwzięcie, gdyż na co dzień spotykają się podczas praktyk zawodowych z szarą rzeczywistością- produkcją mleka, mięsa, spirytusu, a teatr pozwala im poznać to co inne, to co piękne.

Kiedy pewnego razu zapytałam uczestników zajęć, co im dają teatralne spotkania, odpowiadali różnie: radość, zabawę, a przede wszystkim przyjemność bycia razem, wspólnego poznawania gry aktorskiej i tworzenia zespołu, w którym każdy jest ważny, i ten który gra główną rolę, i ten który przygotowuje kostiumy, rekwizyty czy scenografię.

Młodzi ludzie podczas zajęć teatralnych często odkrywają swoje prawdziwe oblicze. Okazują się świetnymi plastykami, piosenkarzami, bądź recenzentami sztuk teatralnych.

Przez lata pracy, prowadząc koło, wraz z młodzieżą przygotowaliśmy wiele inscenizacji teatralnych. Początkowo preferowałam adaptację lektur. Wystawiliśmy wówczas "Dziady"cz.II A.Mickiewicza, "Antygonę" Sofoklesa, fragmenty "Wesela" St.Wyspiańskiego. Tworzyliśmy niezapomniane spektakle teatralne, a wszystko to działo się dzięki uczniom należącym do zespołu. Dzisiaj to dorośli ludzie, nauczyciele, prywatni przedsiębiorcy, ale ilekroć mnie spotkają, wracają wspomnieniami do minionych chwil- kiedy to wspólnie bawiliśmy się w teatr i podkreślają, że znacznie łatwiej było im później rozmawiać o tekstach literackich na lekcjach. Jest to szczególnie ważne w czasach bryków i różnego rodzaju streszczeń. Szkolny teatr może więc służyć nie tylko zabawie, ale i pomagać w rzetelnej nauce.

Przez lata pracy prowadząc koło teatralne zgłębiałam a uczniami tajniki np. życia i twórczości A.Fredry i podczas konkursu organizowanego przez Teatr Dramatyczny w Legnicy zajęliśmy I miejsce, wśród szkół byłego województwa legnickiego.
W nagrodę pojechaliśmy do Warszawy, by tam podziwiać aktorów warszawskiego Teatru Wielkiego. To zwycięstwo było ważne, a dlatego że tak rzadko młodzież szkół zawodowych zdobywała wiodące miejsca. Ówczesna prasa i radio też nam nie dowierzały. Komentarz z konkursu był krótki "...nie liceum ogólnokształcące, ale Spożywczak zajął I miejsce w konkursie". Byliśmy wtedy jeszcze bardziej dumni.

Rok później zajęliśmy II miejsce w konkursie wiedzy o życiu i twórczości W.Gombrowicza.

Współpracowaliśmy nie tylko z Teatrem im. H.Modrzejewskiej w Legnicy. Od lat aktywnie uczestniczymy w pracach Klubu 1212, działającym przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. Bierzemy udział w konkursie organizowanym przez Teatr Polski, pod hasłem "Młodzież Poznaje Teatr".

Spotykamy się na zajęciach Wszechnicy Teatralnej w Teatrze Kameralnym we Wrocławiu. Młodzież chętnie uczestniczy w warsztatach teatralnych organizowanych przez p. A.Hannową, a prowadzonych przez ludzi teatru. Młodzież mile wspomina spotkania z aktorami np. Jolantą Fraszyńską czy Igorem Przegrodzkim - człowiekiem, który jest dla młodego pokolenia ogromnym autorytetem.

Uczniowie mojej szkoły piszą liczne recenzje ze spektakli teatralnych. W tym roku uczniowie kl. III ct - Iza Gwóźdź i Małgosia Lupa, otrzymały wyróżnienia za swoje prace pisemne. Jest to ważne osiągnięcie, gdyż wśród piszących dominują uczniowie liceów, a okazuje się, że "techniczny" też może dobrze pisać.

Lata płyną, uczniowie przychodzą i odchodzą z mojej szkoły, jako dorośli ludzie, ale zabawa w teatr trwa, dostarczając młodzieży wiele satysfakcji.

         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie