Technikum Pocztowe


W skład Zespołu Szkół im. Joachima Lelewela w Poznaniu wchodzą cztery szkoły: Technikum Pocztowe, Liceum Księgarskie, Technikum Poligraficzne oraz Zasadnicza Szkoła Poligraficzna. Poprzednio przedstawiłam sposób wykorzystania pracowni komputerowej w nauczaniu przedmiotów zawodowych w Liceum Księgarskim, o w tym materiale chciałabym to zrobić odnośnie Technikum Pocztowego.

W Technikum Pocztowym obowiązuje "Program nauczania dla zawodu technik usług pocztowych i telekomunikacyjnych" (nr progr. 2306/T-5, SP/MEN/1998.08.24). Uczniowie tej szkoły oprócz przedmiotów ogólnokształcących w 5-cioletnim cyklu nauczania uczą się takich przedmiotów, jak: podstawy ekonomii, podstawy prawne, podstawy rachunkowości, technika biurowa, usługi telekomunikacyjne i pocztowe, ekspedycja i przewóz poczty, organizacja i ekonomika łączności, marketing usług, język obcy zawodowy (francuski) itp. Powyższy "Program nauczania ..." uwzględniał pracę z komputerem w klasach I - IV. Według niego uczeń w klasie V nie korzystałby na lekcjach z komputera i poznane wcześniej umiejętności mogłyby ulec zapomnieniu. Jest to istotne w naszej sytuacji, gdyż wielu uczniów szkoły nie ma komputera w domu. W odpowiednim czasie wystąpiłam do dyrekcji szkoły z konkretną propozycją reorganizacji programu, polegającą na wprowadzeniu przedmiotu "Technika biurowa" od klasy III (zamiast od II, jak przewidywał program}. Wniosek został poparty przez Komisję Przedmiotów Łączności i przyjęty przez Radę Pedagogiczną, a następnie zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu i realizowany od r.szk. 2000/2001.

Uczeń w każdym roku nauki ma przewidziane lekcje z komputerem. W klasach I i II na lekcjach przedmiotu "Elementy informatyki" nabywa podstawowe wiadomości o obsłudze komputera, systemach operacyjnych oraz korzystaniu z edytora tekstu Word., edytora graficznego Paint, zapoznaje się z metodami tworzenia prostych procedur w języku programowania Aclogo.(2 godziny tygodniowo w klasie I oraz 1 godzina w klasie II).W ramach przedmiotu "Technika biurowa" w klasie III opanowuje biegłe pisanie na klawiaturze metodą bezwzrokową-dziesięciopalcową przy użyciu programu komputerowego Pisak, poznaje zasady tworzenia korespondencji biurowej z praktycznym wykorzystaniem edytora tekstu Word oraz uczy się korzystać z urządzeń biurowych, takich jak: fax, kserokopiarka, telefon z automatyczną sekretarką itp.

W związku z tym, że podstawowa obsługa komputera oraz edytor tekstu zostały opanowane w poprzednich klasach, w klasie IV poszerzono zakres wiadomości i umiejętności o tworzenie i korzystanie z dyskietek systemowych, praktyczne prowadzenie kontroli antywirusowej, kompresji danych w celu ich archiwizacji. Uczniowie zapoznają się też z pracą w sieciach lokalnych, jak i w Internecie, a także z podstawami tworzenia stron WWW. Uczą się też tworzyć i korzystać z baz danych przy użyciu programu Access..

W klasie V zapoznają się dokładnie z obsługą arkusza kalkulacyjnego Excel. Jest to bardzo istotne, gdyż na pewno spotkają się z arkuszem w swojej przyszłej pracy zawodowej (jest on wykorzystywany zarówno na poczcie, w telekomunikacji oraz w każdej pracy biurowej). Uczniowie poznają również obsługę programu Poczta Gdańska używanego w urzędach pocztowych dla obsługi klienta.

W ten sposób uczeń Technikum Pocztowego pracuje z komputerem przez cały czas pobytu w szkole. Działania szkoły w zakresie udoskonalania bazy sprzętowej i programowej wspiera Dyrekcja Okręgu Poczty w Poznaniu. W bieżącym roku otrzymaliśmy w użytkowanie 20 komputerów klasy Pentium oraz sprzęt umożliwiający połączenie wszystkich komputerów w dwóch pracowniach w sieć. Od września br. każdy uczeń w pracowni korzysta ze swojego stanowiska komputerowego, a cała klasa pracuje w tym samym czasie (z podziałem na grupy). Dzięki poparciu Działu Informatyki szkoła otrzyma pełną, a nie tylko demonstacyjną wersję programu Poczta Gdańska. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnym działaniom nasi absolwenci będą dobrze przygotowani do przyszłej pracy zawodowej.

Adres internetowy naszego Zespołu Szkół: zszl@ids.poznan.pl



         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie