Humanista poszukujący
Dorota Gromada, Barbara Niewiada
Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Jarocinie

>>Twoja opinia<<



Uczestniczyłyśmy w dwóch kursach podyplomowych organizowanych w ramach programu "Nauczyciel - humanista poszukujący."

Pierwszy z nich, poświęcony integracji wiedzy humanistycznej odbyt się na przełomie czerwca i lipca 2000 roku w Wąsoszach koło Konina i obejmował wykłady i konwersatoria z zakresu psychologii, współczesnej literatury, malarstwa oraz filmu. Tematem drugiego kursu była sztuka współczesna oraz możliwości wykorzystania programów komputerowych przez humanistów. Miał on miejsce w drugiej dekadzie września 2000 roku również w Wąsoszach.

Podczas obu kursów zapewniono nam kontakt z wyjątkowej klasy naukowcami. Prowadzący zajęcia byli wybitnymi specjalistami w swoich dziedzinach, potrafili zarazić słuchaczy swoją pasją badawczą i dociekliwością. Wykładowcy przekazali nam wiedzę przydatną nie tylko w pracy zawodowej, ale też niezbędną każdemu z nas w indywidualnym rozwoju. Było nam dane przeżyć prawdziwą intelektualną przygodę. Na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci Pani Profesor Anna Brzezińska, która nie tylko odświeżyła naszą wiedzę z zakresu psychologii rozwojowej, ale też przypomniała, że w dużym stopniu efekty pracy nauczyciela zależą od jego zaangażowania. Swoim sposobem bycia pokazała nam, że w relacjach nauczyciel - uczeń nie może zabraknąć życzliwości, serdeczności, bezpośredniości i autentyczności.

Z kolei Pani Profesor Dobrohna Ratajczakowa, światowej klasy znawczyni teatru i dramatu, pomogła nam przełamać schematy w myśleniu o początkach sztuki teatralnej. Pani Profesor uświadomiła swoim słuchaczom, że w pracy badacza równie fascynujące, jak dawanie odpowiedzi, jest też stawianie pytań wynikających z poznawczej pasji. Pan Profesor Marek Hendrykowski i Pani Profesor Małgorzata Hendrykowska ujęli nas niebywałą umiejętnością wsłuchiwania się w wypowiedzi dyskutantów oraz uszanowaniem cudzych myśli i poglądów, choćby tych najbardziej skrajnych. Pan Profesor M. Hendrykowski, przy każdej nadarzającej się okazji, uwrażliwiał uczestników warsztatów na konieczność nieustannego oceniania wartości informacji dostarczanych przez mass media. Wskazywał również, że korzystanie z najnowszych urządzeń audiowizualnych niesie z sobą nie tylko korzyści, ale też pewne zagrożenia. Z kolei Pani Profesor Małgorzata Hendrykowska starała się uzmysłowić słuchaczom, że kultura słowa już dawno została zdominowana przez kulturę obrazu. Interesujące okazały się rozważania dotyczące tego, w jaki sposób komunikaty audiowizualne można wykorzystać w działalności edukacyjnej czy społecznej.

Pan Doktor Piotr Łuszczykiewicz nie tylko okazał się znakomitym popularyzatorem programów edukacyjnych i intemetu, ale nade wszystko nadzwyczajnym mówcą. Potrafił z niebywałą swobodą rozprawiać o współczesnej kulturze i literaturze. Wymieniać prowadzących zajęcia można by jeszcze dość długo. Warto jednak zadać sobie pytanie, na czym polega wyjątkowa wartość takich form doskonalenia zawodowego nauczycieli? Ważna jest tu oczywiście przekazywana wiedza. Wydaje się jednak, że istotniejsze są zmiany dokonujące się w nas samych. Dziś na pewno jesteśmy bardziej otwarte na drugiego człowieka, staramy się łamać schematy i przyzwyczajenia, więcej w nas ciekawości świata i wiary w to, że można i trzeba uczyć inaczej, ciekawiej, z większą pasją. Wiemy, że nauczyciel posiadający wprawdzie olbrzymią wiedzę, ale nie potrafiący zainspirować swoich uczniów, porwać ich do działania, poniesie klęskę we współczesnej szkole wymagającej od młodych ludzi kreatywności i samodzielności.

Warsztaty te są szczególnie przydatne dla nauczycieli mieszkających daleko od ośrodków akademickich. Mimo że staramy się mieć na co dzień kontakt z fachową literaturą, to nic nie jest w stanie zastąpić bezpośrednich spotkań z uczonymi. W ciągu kilku dni miałyśmy niepowtarzalną okazję brać udział w dziesiątkach pasjonujących dyskusji, poznać najnowsze wyniki badań naukowych, wyrażać i poddawać ocenie własne opinie.

Pozyskana tu wiedza i zdobyte umiejętności nie pozostaną li tylko naszą własnością. Mamy nadzieję, że uda nam się zarazić innych nauczycieli bakcylem twórczego niepokoju.


>>Twoja opinia<<

             
             
webm@ster
 
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie