Lekcja biblioteczna


Konspekt lekcji bibliotecznej - Poznajemy nasze miasto (czas 45 min.)

Przygotowanie do lekcji:

  • przygotowanie zestawień bibliograficznych oraz kartoteki zagadnieniowej
  • wystawka zagadnieniowa w czytelni
  • wystrój gabloty bibliotecznej
  • przygotowanie zdjęć, widokówek, grafik, foliogramów
  • podział klasy na dwie grupy
  • jedna grupa na wycieczce (na godz. wych.) robi zdjęcia zabytków (i miejsc odwiedzonych przez patrona)*
  • druga grupa uczestniczy w zajęciach, do których wcześniej się przygotowuje
  • całość klasy na innej lekcji ogląda film o mieście

CEL GŁÓWNY: uczniowie poznają historię i współczesne oblicze swojego miasta (oraz miejsca zwiedzane przez patrona szkoły)*.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń umie:
wymienić źródła historyczne (piśmiennicze i niepiśmiennicze), zabytki swojego miasta i jego wartości historyczne, walory swojego regionu,( fragmenty życiorysu i twórczości patrona.)*
Uczeń rozumie:
potrzebę gromadzenia materiałów i ochrony zabytków, czytania, by poznać historię swojego miasta, rolę źródeł historycznych w poznawaniu przeszłości.
Uczeń potrafi:
podać przykład źródeł historycznych, wyszukać materiały i informacje na odpowiedni temat, rozpoznać style w architekurze.

POMOCE: widokówki miasta z lat dwudziestych, widokówki i zdjęcia współczesne, grafiki zabytków, mapa, albumy,(teksty poezji i prozy patrona)*, kaseta video, rzutnik.

METODY: praca grupowa i indywidualna, pokaz, prezentacja, zabawa-układanka.

Wprowadzenie do lekcji: podanie tematu i celów zajęć.

TOK ZAJĘĆ:

  • położenie geograficzne miasta
  • historia i zabytki
  • miejsca zwiedzane przez patrona*
  • prezentacja fragmentów prozy i poezji patrona*
  • kultura i sztuka
  • przemysł i surowce
  • ochrona środowiska
  • omówienie pracy uczniów,

PODSUMOWANIE ZAJĘĆ:

  • uczniowie dopasowują napisy do wywieszonych grafik
  • uczniowie dopasowują nowe widokówki i zdjęcia do kartek z przeszłości
  • zachęcenie do wzięcia udziału w konkursie "Poznajemy nasze miasto".

UWAGA: każdy temat ilustrowany jest zdjęciami, widokówkami lub obrazami. Jeden uczeń prezentuje na rzutniku ilustracje, drugi je omawia. Otwartą lekcję biblioteczną na temat naszego miasta z uwzględnieniem miejsc pobytu i twórczości patrona, zaplanowałam w ramach edukacji regionalnej. Biorąc pod uwagę możliwości naszych szkół, nie trzeba wielkich nakładów finansowych oraz specjalnych środków, by taką lekcję przeprowadzić. Jeśli nie ma zabytków, można posłuchać mieszkańców, którzy przywołają pamięć historii. Można rozpoznawać rośliny, drzewa, kwiaty, skały itp. W zależności od tego jakim materiałem dysponujemy, możemy tę część wyeksponować. Zaletą takiej lekcji jest wieloprzedmiotowość - może dotyczyć np. lekcji biologii, geografii, języka polskiego, plastyki lub godziny wychowawczej.




* Dotyczy szkół posiadających patrona lub szkół w miejscowości związanej z pobytem patrona.



         
     
           
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje O stronie